Fotogalerie: Křest knihy Výtvarná anatomie a beseda s Radkem Petříčkem a prof. Rybkou

Uznávaný lékař Jaroslav Rybka pokřtil ve čtvrtek 23. 3. ve Filmovém uzlu Zlín knihu „Výtvarná anatomie“ umělce a pedagoga zlínské univerzity Radka Petříčka. Křest byl součástí besedy o lidském těle, během které autor knihy předvedl také živou kresbu. Neobvyklá publikace, detailně popisující naši anatomii z pohledu výtvarníka, vznikala mimo jiné kresbou a pozorováním těl na pitevně.

„Trvalo to více než pět let, kdy jsem kreslil a dával dohromady veškerý materiál. Když budu upřímný, dělal jsem to hlavně pro sebe, je to součást mé umělecké cesty a poznání. Bez hlubšího pochopení anatomie totiž nemůžeme naše tělo opravdu dobře zachytit,“ říká Radek Petříček, který kromě vlastní tvorby již deset let učí kresbu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. „A pokud má kniha pomůže dalším výtvarníkům a studentům, budu moc rád.“

Knihu pokřtil profesor Jaroslav Rybka, který do besedy s Radkem Petříčkem vnesl svůj pohled zkušeného lékaře. „Se zájmem jsem si celé dílo přečetl a velmi oceňuji tu trpělivost a dlouholetou práci. Autor kvůli tomu absolvoval i studium anatomie, což je velmi náročné. Asi jako učit se zpaměti telefonní seznam. Myslím, že kniha obohatí každého, kdo má rád umění,“ dodává známý internista a diabetolog.

Program večera okořenila živá ukázka kresby. Radek Petříček během ní vysvětlil to, jak důležité je znát anatomii, abychom dokázali správně nakreslit například lidské oko nebo ucho. Křtu se zúčastnil také Dušan Wolf, autor grafického zpracování publikace.

Akce byla součástí výstavy anatomických obrazů a kreseb, která je v současnosti k vidění ve třetím patře Filmového uzlu Zlín v areálu filmových ateliérů.

Řekněte o tom svým přátelům: