O Filmovém uzlu
Filmový uzel Zlín je jedinečné filmové, kulturní, vzdělávací a produkční centrum, které bylo na podzim roku 2016 otevřeno v areálu filmových ateliérů ve Zlíně na Kudlově. Ve dvou zrekonstruovaných propojených budovách a čtyřech patrech o celkové výměře 2.000 m2 čeká návštěvníky působivá expozice o historii a osobnostech filmových ateliérů, multifunkční galerie pro umělecké výstavy a akce, několik výtvarných animačních dílen pro workshopy animace, kinosál, stylová filmová kavárna, a také zábavné patro nazvané Tvořivý chlívek. V něm se děti hravou formou seznamují se základy animace a dozví se, jak se hlavní hrdina příběhů O prasátku Lojzíkovi dostane z knižní předlohy až do nového seriálu, který tvoří tým profesionálních animátorů přímo ve studiu ve čtvrtém patře. Výroba animovaného seriálu je spolufinancována z rozpočtu Zlínského kraje.
Genius loci a obnovená tradice
Budova Filmového uzlu prošla nákladnou rekonstrukcí původního objektu, který pro filmaře v letech 1935-6 společně s ateliérem postavila na kopci nad Zlínem firma Baťa. Během více než osmdesátileté historie zde působila řada osobností české kinematografie – nejen Karel Zeman a Hermína Týrlová, ale také pozdější oscaroví režiséři Elmar Klos a Alexander Hackenschmied, hudební skladatel Zdeněk Liška, nebo autor řady dětských filmů Josef Pinkava. V místních ateliérech a laboratořích vznikly slavné filmy jako Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Ferda Mravenec a mnoho dalších. Dům dostal jméno podle známého filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku.
Iniciátorem rekonstrukce a celého projektu je Zdeněk Talaš, předseda představenstva obecně prospěšné společnosti Kudlovské ateliéry, která Filmový uzel provozuje. Záměrem je navázat na bohatou tradici a nabídnout prostor pro vzdělání, kulturu, zábavu, filmovou a především animovanou tvorbu. A celkově tak oživit výjimečné místo na mapě Zlína.
Původní tvorba je zpět ve filmových ateliérech
Filmový uzel je producentem nového českého animovaného seriálu O prasátku Lojzíkovi, produkoval animovaný videoklip pro cimbálovou muziku Harafica, podílel se na vydání knihy o Hermíně Týrlové, je koproducentem českého filmu Úsměvy smutných mužů, na různých projektech spolupracuje také se studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a dalšími školami.
Celoroční program a vzdělávání pro malé i velké
Filmový uzel Zlín je veřejnosti otevřen po celý rok. Pravidelně zde probíhají workshopy animace, exkurze a komentované prohlídky pro školy a školky. Děti, dospělí i senioři tvoří pod vedením lektorů vlastní krátké snímky. Děti se také účastní příměstských táborů a pravidelných kurzů animace, během kterých si také snímky samy ozvučí a nadabují a následně je v kinosálu promítnou rodičům.
Součástí programové nabídky během roku jsou i různé kulturní akce, besedy, vernisáže nebo hravá autorská čtení pro děti.
Filmový uzel v číslech
2 propojené budovy
4 patra pro veřejnost (+ 1 administrativní)
1 kinosál
3 animační dílny pro veřejnost
1 stylová kavárna
1 profesionální studio animace
2000 m2 pro expozice a tvorbu
1936 zahájení provozu filmových ateliérů
2016 slavnostní otevření Filmového uzlu