O Filmovém uzlu

Filmový uzel Zlín je jedinečné filmové, kulturní, vzdělávací a produkční centrum, které bylo na podzim roku 2016 otevřeno v areálu filmových ateliérů ve Zlíně na Kudlově. Ve dvou propojených budovách a čtyřech patrech o celkové výměře 2.000 m2 čeká návštěvníky působivá expozice o historii a osobnostech filmových ateliérů, multifunkční galerie pro umělecké výstavy a akce, několik výtvarných animačních dílen pro workshopy animace, kinosál, stylová filmová kavárna, a také zábavné patro nazvané Tvořivý chlívek. V něm se děti hravou formou seznamují se základy animace a dozví se, jak se hlavní hrdina příběhů O prasátku Lojzíkovi dostane z knižní předlohy až do nového večerníčku, který tvoří tým profesionálních animátorů přímo ve studiu ve čtvrtém patře.

Budova Filmového uzlu prošla nákladnou rekonstrukcí původního objektu, který pro filmaře v letech 1935-6 společně s ateliérem postavila na kopci nad Zlínem firma Baťa. Během osmdesáti let zde působila řada osobností české kinematografie. Nejen Karel Zeman a Hermína Týrlová, ale také pozdější oscaroví režiséři Elmar Klos a Alexander Hackenschmied, hudební skladatel Zdeněk Liška, nebo autor řady dětských filmů Josef Pinkava. V místních ateliérech a laboratořích vznikly slavné filmy jako Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Ferda Mravenec a mnoho dalších. Dům dostal jméno podle známého filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku.

Iniciátorem projektu je Zdeněk Talaš, předseda představenstva obecně prospěšné společnosti Kudlovské ateliéry. Záměrem je navázat na bohatou tradici a nabídnout prostor pro vzdělání, kulturu, zábavu, filmovou a především animovanou tvorbu. A celkově tak oživit výjimečné místo na mapě Zlína.

Původní animovaná tvorba je zpět ve filmových ateliérech

Filmový uzel je producentem nového českého animovaného seriálu O prasátku Lojzíkovi, produkoval animovaný videoklip pro cimbálovou muziku Harafica, podílel se na vydání knihy o Hermíně Týrlové, je koproducentem českého filmu Úsměvy smutných mužů, na různých projektech spolupracuje také se studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a dalšími školami.

Program pro malé i velké po celý rok

Filmový uzel Zlín je veřejnosti otevřen po celý rok. Pravidelně zde probíhají workshopy animace a exkurze pro školy a školky, malí i velcí návštěvníci zde tvoří pod vedením zkušených animátorů vlastní krátké snímky. Děti se také účastní příměstských táborů, během kterých samy ozvučí a nadabují své filmy a následně je v kinosálu promítnou rodičům. Součástí programové nabídky během roku jsou i různé kulturní akce, besedy, vernisáže nebo hravá autorská čtení pro děti.