O Filmovém uzlu

Filmový uzel Zlín je jedinečné filmové, kulturní, vzdělávací a produkční centrum, které bylo na podzim roku 2016 otevřeno v areálu filmových ateliérů ve Zlíně na Kudlově. Ve dvou zrekonstruovaných propojených budovách a dvou patrech o celkové výměře 600 m2 čeká návštěvníky působivá expozice o historii a osobnostech filmových ateliérů, několik výtvarných animačních dílen pro workshopy animace, kinosál, stylová filmová kavárna, a také Lojzíkova herna pro děti.

Genius loci a obnovená tradice

Budova Filmového uzlu prošla nákladnou rekonstrukcí původního objektu, který pro filmaře v letech 1935-6 společně s ateliérem postavila na kopci nad Zlínem firma Baťa. Během více než osmdesátileté historie zde působila řada osobností české kinematografie – nejen Karel Zeman a Hermína Týrlová, ale také pozdější oscaroví režiséři Elmar Klos a Alexander Hackenschmied, hudební skladatel Zdeněk Liška, nebo autor řady dětských filmů Josef Pinkava. V místních ateliérech a laboratořích vznikly slavné filmy jako Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Ferda Mravenec a mnoho dalších. Dům dostal jméno podle známého filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku.

Iniciátorem rekonstrukce a celého projektu je Zdeněk Talaš, předseda představenstva obecně prospěšné společnosti Kudlovské ateliéry, která Filmový uzel provozuje. Záměrem je navázat na bohatou tradici a nabídnout prostor pro vzdělání, kulturu, zábavu, filmovou a především animovanou tvorbu. A celkově tak oživit výjimečné místo na mapě Zlína.

Původní tvorba je zpět ve filmových ateliérech

Filmový uzel je producentem nového českého animovaného seriálu O prasátku Lojzíkovi, produkoval animovaný videoklip pro cimbálovou muziku Harafica, podílel se na vydání knihy o Hermíně Týrlové, je koproducentem českého filmu Úsměvy smutných mužů, pohádky Největší dar, českého filmu Dvě slova jako klíč a na různých projektech spolupracuje také se studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a dalšími školami.

Celoroční program a vzdělávání pro malé i velké

Filmový uzel Zlín je veřejnosti otevřen po celý rok. Pravidelně zde probíhají workshopy animace, exkurze a komentované prohlídky pro školy a školky. Děti, dospělí i senioři tvoří pod vedením lektorů vlastní krátké snímky. Děti se také účastní příměstských táborů a pravidelných kurzů animace, během kterých si také snímky samy ozvučí a nadabují a následně je v kinosálu promítnou rodičům.

Filmový uzel v číslech


2 propojené budovy

2 patra pro veřejnost

1 kinosál

2 animační dílny pro veřejnost

1 stylová kavárna


600 m2 pro veřejnost

1936 zahájení provozu filmových ateliérů

2016 slavnostní otevření Filmového uzlu


Řekněte o tom svým přátelům: